POZNAJMY SIĘ OD MODY

"Poznajmy się od mody. Dosłownie i w przenośni" to projekt, który został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ KA152-YOU - Mobilność osób młodych.
Projekt realizowały dwie szkoły: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Grota Roweckiego 64 (beneficjent) oraz Lviv Professional College of Hotel, Tourism and Restaurant Service (partner). Tematem przewodnim działania było slow fashion.

 MG 1664 copy1

Za realizację projektu odpowiedzialnych było 27 osób, w tym 22 uczennice w wieku 16-19 lat, koordynator i 4 opiekunów.
Uczestnikami po stronie polskiej była młodzież kształcąca się na kierunku technik przemysłu mody oraz technik stylista. Koordynatorem projektu została pani Katarzyna Olszak, a opiekunami pani Aneta Gajos i pani Jadwiga Nocoń oraz przybyłe z Lwowa pani Maryia Roman i Nadiia Babyk. Spośród uczennic wyłoniono także liderki grup, zostały nimi Julia Stępnik i Kira Krokis.
Głównym celem projektu z perspektywy pracy z młodzieżą było przekazanie wiedzy w formie edukacji nieformalnej, w tym z zakresu ekologii i zrównoważonej mody, marketing, a także kompetencji personalnych i społecznych.
Realizacja projektu rozpoczęła się w poniedziałek 11 marca od przywitania uczestników przez dyrekcję szkoły. Po uroczystym śniadaniu nasi goście z Lwowa zostali oprowadzeni po szkole i pracowaniach zawodowych. Kolejnym krokiem było omówienie planu działania, wykład na temat slow fashion oraz zajęcia z zakresu reklamy i promocji, podczas których powstało logo i fanpage projektu.
Następnie uczestniczki dobrały się w polsko-ukraińskie pary, wybrały używane części garderoby i przystapiły do prac związanych z nadaniem drugiego życia wybranym przez siebie ciuchom.
Dziewczyny przez kolejne dni ciężko pracowały nad przeróbką ubrań, uczestniczyły w sesji zdjęciowej, a także przygotowywały się do pokazu mody, który odbył się na zakończenie projektu.  W czasie wolnym od realizacji zadań nie zabrakło także czasu na zabawę, integrację, wycieczki i wspólne zakupy.
Na podsumowaniu realizacji projektu, które odbyło się w piątek 15 marca przybyli przedstawiciele władz miejskich, dyrekcja i kadra kierownicza szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.
W trakcie finału koordynatorka projektu przedstawiła przybyłym gościom prezentację opisującą cały okres realizacji projektu, a uczestniczki zaprezentowały swoje przerobione stroje w trakcie pokazu mody.
Efektem końcowym projektu będzie e-book, w którym praca każdej z par zostanie przedstawiona etapami.

W prace nad przygotowaniem uczestniczek do wielkiego finału zaangażowali się uczniowie i nauczyciele Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru, którzy wykonali makijaże, fryzury i zoorganizowali sesję zdjęciową dla uczestników i modelek oraz nauczyciele Technikum nr 1 Ekonomicznego, którzy przygotowali pamiątkowe koszulki I kubki z logo projektu.
Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu serdecznie dziękujemy. To był niezapomniany czas i wspaniałe doświadczenie, które zostanie w pamięci uczestników jeszcze bardzo długo.